Melankoli

Gözden Uzak Gönüldende Uzak Olur mu ?

 • 14 yıl önce, admin tarafından yazılmıştır.
 • 3 Yorum
 • Kalır

Hayatımızın hiçbir alanında duymaktan hoşlanmasak da “zor” kelimesi birbirinden uzakta bir ilişki yaşamaya çalışan kişilerin en çok kullandığı kelime olarak karşımıza çıkıyor.

Fakat gerçek şu ki, birbirine uzak olan sevgililer de yan yana olanlar kadar iyi bir ilişki sürdürebiliyor.

Aranızda kilometreler olsa da ortalama bir ilişkide yaşanan birçok şeyi yanınızda olmayan sevgiliniz ile paylaşabilirsiniz. Bir ilişkide de birbirilerini seven, birbirlerinin hayatına saygı duyan ve ileride aralarındaki bağın daha güçleneceğini uman iki kişi rol alır.

Birbirlerine fiziksel olarak uzak olan kişilerin ilişkisinin diğer ilişkilerden farklı özellikleri vardır.Örneğin ihtiyacınız olduğunda birbirinize gereken ilgiyi gösteremeyebilir veya uzun zaman ayrı kaldığınızda ilişkiyi yürütmekte zorlanabilirsiniz. Fakat araya giren mesafenin sonunuz olduğunu düşünmekle hata yaparsınız, bunu sakın unutmayın.

İlişkiye başlarken iki taraf da bu ilişkiden ne beklediğini açıkça ifade etmelidir. Eğer ortak değerlerde birleşilirse o zaman ayrı kaldığınız süre boyunca iki taraf da birbirini aldatmayacaktır. İlişki içinde iki kişi de kendileri için önem taşıyan şeyleri açıkça dile getirirse özellikle ileride meydana gelebilecek yanlış anlaşılmaları ve hataları önceden önlemiş olur.

Partnerinize ondan ne istediğinizi ya da bu ilişkiden beklentilerinizin ne olduğunu söylemeye çekinmeyin. Onunla kalbinizin diliyle konuşun.
Böylece geleceği olan bir ilişkide karşınızdaki kişiden ne bekleyip, ne bekleyemeyeceğinizi anlamış olursunuz.

Güven bir ilişkide olması gereken ilk koşuldur.

Dürüstlük ve güven unsurlarından yoksun olan bir ilişkinin geleceği kısa bir sonra tehlikeye girecektir. Size fiziksel anlamda uzak örneğin başka bir şehirde yaşayan biriyle aşk yaşamayı kabul ederseniz ona güvenmeyi de göze almanız gerekir. Ama siz ona güvenmeyip, onun sizi aldattığını, başka insanlarla görüştüğünü düşünüp sürekli şüphelerini dile getiren paranoyak bir kişi haline gelirseniz işte o zaman o ilişkinin ömrünü kısaltırsınız.

Karşınızdaki kişiye kimlerle arkadaşlık yaptığınızı ve o sıralar hayatınızda neler olduğunu açık bir şekilde paylaşırsanız hem ilişkinizi canlı ve sağlıklı tutmayı başarırsınız hem de onu hayatınızın bir parçası olarak yaşamaya devam edersiniz. Onun da size gün içinde neler yaptığını ya da arkadaşlarıyla olan ilişkilerini anlattığına emin olun. Böylelikle karşılıklı bir güven ağı kurmuş olursunuz. Ayrıca birbirinize e-mail atarak, faks çekerek ya da mektup yazarak aşkınızı daha yaratıcı yollar aracılığıyla canlı tutabilirsiniz. Bunun yanında günde ya da haftada kaç kez konuştuğunuza da dikkat edin.

Sevgilinize duygularınızı fiziksel olarak iletemeseniz de ona şiirler, çiçekler yollayabilir ve ona olan sevginizi anlatabilirsiniz. Duygularınızı bu yollarla dile getirmeniz sevgilinizin sizi daha çok özlemesine neden olacaktır. Birbirinizi sık sık ziyaret etmelisiniz. Böylece aranızdaki sıcaklığı korumuş ve sevginizi pekiştirmiş olursunuz. Düzenli aralıklarla görüşme ilişkinin gelişimine yardımcı olacağı gibi aynı zamanda onun ileride sizinle ciddi bir şeyler düşünüp düşünmediğini anlamanıza da yardımcı olacaktır.

Doğru ve yeterli bir çabayla birbirlerinden uzakta yaşayan sevgililer ilişkilerini güzel bir şekilde yürütebilirler. Eğer iletişiminizi kaybetmez, birbirinize yaptığınız şeyleri detaylı bir şekilde anlatır ve birbirinizi sık sık görmeye giderseniz çok başarılı ve ileriye dönük bir ilişki yürütme şansınız yükselir ve evlilik yoluna girdiğinizde bu unsurlar konusunda sağladığınız güven bir yelkenliyle mutluluk denizine açılmanızı kolaylaştırır.

Alıntı

 1. sad_E dedi ki:

  Kaçımızın SEN’ im diyebileceği, ruhunu birleştirebileceği bir dostu var? Kaçımız BEN’ini SEN yapmayı başarabildi? İşimiz hep BEN’lerle. Çok sevdiğimizi söylediğimiz halde SEN’im diyemiyoruz sevdiğimize. Ya sevgimizde bir problem var ya da BEN’imizde. Eğer sevdiğimizle SEN olabilseydik, arada mesafeler olsa bile SEN’imiz hep yakın olurdu.

  Bu yüzden “gözden ırak olan gönülden de ırak olur” sözü, SEN olamayan BEN’ler için doğru olsa gerek. SEN olmayı başarabilseydik maddi mesafelerin bir önemi olmaz, gözümüzden ıraklık, gönlümüzdeki ıraklığa engel olurdu.Biz BEN’likleri ne zaman aşarsak SEN’likler o kadar yanı başımızda olacak. “Gerçek aşk” da bu olsa gerek. SEN-BEN değil, sevdiğimizle bir olmak.

  BEN’ini Leylası ile SEN yapan Mecnun’a “adın ne?” diye sorduklarında, “Leyla” diye cevap vermişti. Mecnun’un karşısına bir gün Leyla çıktığında, önce onu tanıyamamış, Leyla olduğunu anladığında ise ona şunları söylemişti; “Bir bütün idim ben Leylâ ile. Sense Leylâ’yım diyorsun. Sen Leylâ isen eğer; beni yakmaya hayalin yeter, takatim yok sana kavuşmaya. Varlığı olmayan bir zerreye aynadan ne fayda? Canım gideli hayli zamandır, cismindeki bir başka candır; bir özge candır. Sensin beni benden ayıran, uzaklaştıran. Ben yokum, senin tecellin var. Vuslatının ağır yükünü kaldıramam ki. Önceleri sen vardın, şimdi ben yok oldum. Manevi dünyamda dostum daima sensin.”(*) Leyla öldüğünde ise Mecnun’a “Leyla ölmedi mi?” diye sorduklarında “Hayır, BEN Leyla’yım” diye cevap vermişti.

  (alıntı) uzun bir süredir takip ediyorumm. Ve güncellenmesi lazım.. Alıntı da olsa cevap olarak yazmak istedim….

 2. defne dedi ki:

  ilişkinin ayrılığa nasıl baktığına göre yorumu değişecek olan sözdür.
  ilişki günlük ilişki yani sadece bir yerlerde bir şeyler yapmak mesela dışarı çıkmak için varsa yani kişi değil de önemli olan eylemse; evet doğru gözden ıraksa sevgili gönülden de ırak olur.
  ama ilişkide eylem değil de kişi ise önemli olan o zaman gözden ırak olması gönülden ırak olması için yeterli değildir. zira ayrılık aradaki alevi daha güçlendirecektir.

 3. sad_E dedi ki:

  Defne sanadır bu şiir… Doğru sölüyorsun…her cümlenle her kelimenle….

  Ağzımda karşı konulamaz acı bir tat vardı ya neyse…

  Ay ışığı parıldarken suların üzerinde ,

  Bakarken sulara anlık

  İfadelerle parıldamayıverişim suların üzerinde,

  Korkularıma yenik düşüşüm

  Ve terkedişim sessizliğimi

  Yalın ayak ve kanayan ellerle,

  Derken özüme dönüşüm.

  Ben öldüğüm zaman kaybederim ancak göğsümdeki muskamı

  Ve dillendiremediğim kelimelerimi.

  Dirimimde bu yüzdendir bilirim.

  Varsın hayat razı olmasın benden neyleyim.

  Neyleyim benmi yaktım kanayan yerinden şehri?

  Benmi öldürdüm

  Ağaçların üzerindeki kemirgen kurtları karıncaları börtü böceği?Hesabını sormayın bana ben öldürmedim.

  Ben ancak kendi ölümümden sorumluyum.

  Soluduğum havanın içerisinde oksijen sayısından

  Ve ne şekilde tükettiğimden sorumluyum.

  Ben bir gülü dalından koparırken

  Bir damla koklayamadığım için gülün bükülen boynundan sorumluyum.

  Tenhalarda sessiz sedasız haykırışlarımdan sorumluyum.

  Issız bir sahil kenarındaydı bıraktığımda ruhumun bir parçası.

  Yalın ayak ve çıplak vucutla çıkmalıydım

  Vahası bile olmayan ateş çölüne.

  Bir cebimde ne serin suları taşıyabildim

  Nede heran soğuk sular dökünebildim yanan ellerimden.

  Ayaklarım yanarken daha bir piştim

  Daha bir güzelleştim bağrımdan ve alnımdan.

  Derken bir kelebek öptü beni kızaran yanaklarımdan.

  Melankolik bir aşığım ben… Bu yüzden ruhum buradan vazgeçemiyor….melankolinin diğer anlamı… klasiktir. tutkudur. bağlılıktır…Ve geçmiştir. Melankoli. anıdır… o Yüzden değerlidir….kolik…hasta demek, bağımlı demek .. şiire duygulara Aşkaaaaaaaaa. İçimde ki melankolimmmmmmmmmmm ))

Bir Yorum Yazın