Melankoli

Türkan Saylan’ı kaybettik

  • 15 yıl önce, admin tarafından yazılmıştır.
  • 0 Yorum
  • Genel

Prof. Dr. Türkan Saylan, bugün sabah saatlerinde hayatını kaybetti.

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Onkoloji Servisi’nde uzun süreden bu yana tedavi gören ÇYDD Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, bugün sabah saatlerinde hayatını kaybetti.

Saylan’ın vefatının ardından ÇYDD Genel Merkezi yazılı bir açıklama yaptı. ÇYDD’den yapılan açıklamada Saylan’ın saat 04.30 sıralarında vefat ettiği bildirildi.

Açıklamada, “ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, bugün saat 04.30’da vefat etmiştir. Çok sevdiği ülkesinin çocuklarında, gençlerinde ve yol arkadaşlarının yüreğinde hayallere, düşünceleri, ilke ve değerleri ile yaşamaya devam edecektir. Ülkemizin başı sağ olsun” ifadeleri kullanıldı.

Saylan’ın cenazesi yarın Zincirlikuyu’da defnedilecek.

İŞTE SAYLAN’IN SON İSTEĞİ

Hayatını kaybeden ÇYDD Başkanı Saylan, bilinci kapanmadan önce ailesi ve dernek yöneticilerine vasiyetini açıkladı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Türkan Saylan’ın bilinci Cuma günü kapanmaya başladı.

Ailesi ve dernek yöneticileriyle son kez Cuma günü bir araya gelen Saylan, onlardan “vasiyet” niteliğinde bir dizi istekte bulundu.

Saylan, kız öğrenci sayısının 36 binden 100 bine çıkarılmasını, Türkiye’deki her köye bir okul yapılmasını ve her kasabada kız öğrenci yurdu yapılmasını istedi.

TAZİYE DEFTERİ AÇILDI

Tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde sabaha karşı yaşamını yitiren Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan için Şişhane’deki dernek merkezi önünde taziye defteri açıldı.

Saylan’ın büyük boy bir resmi, Türk Bayrağı ve ÇYDD flamalarının asıldığı dernek merkezinin bahçesinde açılan taziye defterinin arkasına, Saylan’ın “Ergenekon” soruşturması kapsamında evi arandığı zaman camdan kendisini destekleyenlere el sallarken çekilen fotoğrafının yağlı boya tablosu konuldu.

Dernek merkezinin bahçesinde gazeteciler ve taziyeye gelecek ziyaretçiler için masa ve sandalye yerleştirilirken, konuklar için çay ve simit ikramı da yapılıyor.

“O KAHRAMANLIĞIN SİMGESİYDİ”

Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay, Prof. Dr. Türkan Saylan’ın cehalete karşı verilen mücadelenin en önünde yürüyen kahramanlığın simgesi olduğunu söyledi.

Abakay, Prof. Dr. Saylan’ın ölümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, “Türkan Saylan’ı kaybettik. Türkan Saylan, ülkesine, toplumuna ve insanlığa karşı sorumluluğunu fazlasıyla yerine getirdi. O, gericiliğe, tutuculuğa, cehalete karşı verilen mücadelenin en önde yürüyen kahramanlığın simgesiydi” dedi.

TOPTAN: BÜYÜK ÜZÜNTÜ DUYDUM

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Türkan Saylan’ın vefatından büyük üzüntü duyduğunu ifade ederek, “Özellikle kızların eğitimi konusunda uğraş veren eğitim sevdalısıydı” dedi.

Toptan, “Milli Mücadelenin Başlamasının 90. Yıldönümü” kutlamaları kapsamında İstanbul’dan yola çıktığı Ankara Gemisi’nde gazetecilerin Türkan Saylan’ın vefatını hatırlatması üzerine şunları söyledi:

“Büyük üzüntü duydum. Özellikle kızların eğitimi konusunda uğraş veren eğitim sevdalısıydı. İnandığı fikirleri savunan ve çok başarılı bir bilim insanıydı. Üzüntü içindeyim. Kendisi uzun süredir kanserle savaşıyordu.”

Bir Yorum Yazın