Melankoli

Google’dan yeni fikirlere 10 milyon $

Stanfordlu iki doktora öğrencisinin kurduğu ve bugün 80 dilde yayın yapan arama motoru Google, dünyayı değiştirecek en iyi 10 fikre 10 milyon dolar ödül verecek!

Google'dan yeni fikirlere 10 milyon $

ORHAN TURAN / İSTANBUL
Kurulduğu 1998 yılından itibaren hızla büyüyerek ‘dünyanın en büyük arama motoru’ haline gelen Google, 10. yılı etkinlikleri kapsamında “en iyi fikir sahiplerine” 10 milyon dolar dağıtacak. Her gün 2 milyar internet sitesini bünyesine katan, dizinlerinde 1 trilyondan fazla bağlantı barındıran sistemin iki kurucusu şimdi ‘en zenginler listesinde’ yer alıyor.

DÜNYAYI DEĞİŞTİRİN

Google’nin 10. yıl kampanyasının adı “Dünyayı Değiştirecek Fikirler.” Türkiye’deki kullanıcılara da açık olan bu kampanya için ‘www.google.com.tr’ adresinde bulunan ’10. yılımızı kutluyoruz’ sekmesine girip form doldurmak gerekiyor. Google kampanyayı ise, ‘Akıllı teknoloji aracılığıyla olağanüstü sonuçlar sağlayacak, küçük ölçekte başlayarak uzun dönemde büyük sonuçları olacak” şeklinde tarif etti. Son başvuru tarihi 20 Ekim olan kampanya dün başladı. En iyi 100 fikrin seçileceği kampanya birkaç adımda sonuçlandırılacak. Önce en iyi 100 fikir, 27 Ocak 2009’da açıklanacak. Bu fikirler içinden 20 finalisti ise Google kullanıcıları belirleyecek. Son olarak da Google’nin oluşturacağı kurul “en iyi 5″i belirleyecek.

120 MİLYAR DOLAR

Google sadece 7 milyar dolarlık gelirinin 2 milyar dolarını reklamlardan elde ediyor. Uluslararası alanda hizmet veren Google, ülkelerin yasalarına da uyma sözü veriyor. Bugün 80 dilde yayın yapan bu devin değeri ise, 120 milyar dolara yaklaşıyor. 15 Eylül 1997 tarihinde Larry Page ve Sergey Brin adlı Stanford Üniversitesi öğrencileri, doktora tezi olarak “Bacrub” adlı bir arama motoru geliştirir. Ancak kısa süre sonra isim değişikliği yapmak isterler. 1’i izleyen 100 sıfır ile temsil edilen matematik terim “Googol” üzerinde yapılan bir kelime oyunuyla Google adında yeni arama motorunu hizmete sokarlar.

Oğluna ‘Google’ adını verdi

Şirket özgür fikirlere sonuna kadar açık. O kadar ki şirket çalışanları masalarını panayır yerine andırırcasına gönüllerinden geldiği gibi süslüyor. Çalışanlar işe ise, otomobil yerine turuncu bayraklı bisikletlerle gidip geliyor. Öte yandan Google o kadar tutar ki, bu arama motorunun bir hayranı, Elias Kai, oğlu Oliver Google Kai’nin doğum haberini Google’nin resmi blogunda duyurur. 17 Ekim 2005’te doğan Google bebek, şimdi 3 yaşında.

Kaynak: yenisafak.com.tr

Daha ne denebilirki? Dünyayı değiştirin, kapın 10milyon $ 🙂

Bir Yorum Yazın