Melankoli – bir kere sever insan, bende sende denedim şansımı

Dünyayı Güzellik Kurtaracak, Bir İnsanı Sevmekle Başlayacak Herşey..

 • 10 sene önce, admin tarafından yazılmıştır.
 • 8 Yorum
 • Kalır

Ada
Bir kıyıdan baktım dünyaya
Ellerimde tuz avucumda sedef
Bir mavilik bir açıklık
Özgürlük hasreti
Yüreğime vuruyor
Nerede nerede insanlar

Dünyayı güzellik kurtaracak
Bir insanı sevmekle başlayacak her şey

0 üzüntü birden gelir
Yağmurlu havalarda
Yeniden kurarım dunyayı ben
Kederlerle
Kimseler aşık değil mi bu şehirde

Dünyayı güzellik kurtaracak
Bir insanı sevmekle başlayacak her şey

Hava martılar ışıklı şehir
Sarhoş ediyor beni yosun kokusu
Hilesız kucaklamak istiyorum
Dünyayı şehri ve seni

Dünyayı güzellik kurtaracak
Bir insanı sevmekle başlayacak her şey

Zülfü Livaneli..

yukardaki yazıyı yada bu yazıdaki bakış açısını, sadece bir şarkı sözü olarak görebilirsiniz..

benim bu sözlerden yola çıkarak, ilgilendiğim ve site konusu haline getirmek istediğim ise, Dünyayı kimin yada neyin kurtaracağı..?
Bir insanı sevmekle başlayabilirmi herşey sizce ?

insanlar arasındaki sevginin, dünyaya bir etkisi varmıdır?

peki ya dünyanın yada hayatın bu halinin, insanların sevgisine etkisi varmıdır, varsa nedir ?

Dünyayı güzellik kurtarabilirmi..
Siz ne düşünüyorsunuz bununla ilgili ?

Güzellik emek isteyen bir arzudur.
Ne kadar değer verirsen o kadar biçersin derler.
Yinede mevzu sevgiye dayanıyor sebebi ise ortada zaten.!
Ne kadar sevgiyle baglı kalırsan,Kendi iradene ve nefsine hakim oldugun sürece hem yaşadıgın zamanı hemde yapmış oldugun hataları severek kabul edebilirsin.
Ögrenmekle bi yere gelindiği gibi sevmekle baş edilmeyecek hiçbirşey yoktur.
Sevgi bi bağdır.
Dünyayı kurtarak tek sebep ise EMEK’tir.diyorum kendi payıma.

 1. kkk dedi ki:

  Zülfü Livaneli..

 2. admin dedi ki:

  Bugün yine tekrardan okuyorum bu yazıyı ve yine diyorum… Dünyayı güzellik kurtaracak ve herşey bir insanı sevmekle başlayacak!

 3. dalmı l mbh dedi ki:

  Bugün yine tekrardan okuyorum bu yazıyı ve yine diyorum… Dünyayı güzellik kurtaracak ve herşey bir insanı sevmekle başlayacak!

 4. dalmı l mbh dedi ki:

  Bugün yine tekrardan okuyorum bu yazıyı ve yine diyorum… Dünyayı güzellik kurtaracak ve herşey bir insanı sevmekle başlayacak! herşey

 5. aynur dedi ki:

  Söylesenize neler oldu aşklarımıza? Kim kimi gerçekten seviyor. Sahi var mı aşk diye bişey. Çevremdeki sevgilileri görünce ümidimi kaybediyorum. Yıllar geçtikçe sevgi aşk diye bişey kalmamasından korkuyorum. hiç tanımadığı insanları,arkadaşlarını, eşini hatta anne ve babasını öldürenler nasıl yapıyor bunu, ben kafamda bile kimseyi öldüremezken . bir hayvanı bir çiçeği nasıl sevmezsiniz. Neden bu kadar sevgisiz kaldık. Çıkar uğruna savaşır oldu herkes. yahu tek gerçek şey ölüm değil mi şu hayatta. Neden hiç ölmeyecek gibi yaşıyoruz. Neden hayatla savaşıyoruz.Ama biliyorum gerçek sevgiler var bir yerlerde. Biri gerçekte arkadaşını sadece o olduğu için seviyor. Ne parası ne başarısı nede güzelliği için değil. sevgilisini de aynı şekilde gerçekten sevenler vardır. Sevin arkadaşlar sevin ama gerçekten sevin kuşları böcekleri insanları doğayı hatta küçüçük kum tanesini sevin ki dünyamız güzelleşsin, sevin ki barış olsun savaşlar bitsin,sevin ki dünyamız güzelleşsin. ne demiş üstad ; dünyayı güzellik kurtaracak bir insanı sevmekle başlayacak her şey .

 6. Esra dedi ki:

  Burada sevgiden bahsediyoruz, aşktan değil. Aşk geçicidir, sevgi daima kalıcı. Ve gerçekten bir insanı sevmekle başlıyor her şey, iyilik meleği oluyorsunuz, her şey rengarenk geliyor gözünüze, yaşamayı seviyorsunuz böylece dünyayı güzelleştirme de katkınız olsun istiyorsunuz. Bir şeyler yapmaya çabalıyorsunuz en azından. Ben bunu yaşadım. Ama şimdi mi? Sevdiğim insan beni sevmiyor, her şey soluklaştı gözümde. Benden bu kadar.

 7. Birisi dedi ki:

  İnsanı sevmekle başlasaydı şimdi dünya bu kadar kötü bir yer olmazdı. İnsanı sevmek tamam ama insanı nasıl sevmek. Mesela Yahudiler kendi insanını çok seviyor ve yaptığı onca zulüm kendi insanını sevmekten geliyor. Livaneli’nin kastetmek istediği bence insanlığı sevmek tamamını yani ne kadar varsa hepsini. Ancak o zaman kurtulmanın başlangıcı yapılmış olunabilir. Peki bu insanlık n, bunun çizgileri ve sınırları ne? Pekii kim belirleyecek bunları. Elbette ki bir insan belirleyemez. Çünkü insanın belirlediği bir sınır o sınırı belirlemeyen insanların özgürlüğünü sınırlar. Diğer insanların ne eksiği var ki; o, sınırı belirleyecek insandan. O zaman apayrı bir şey olmalibu sınır belirleyici..

 8. Bülent dedi ki:

  Ben 44 yaşımda tanıştım gerçek sevgiyle.Bu yaşıma kadar hiç sevmediğimi fark ettim.Hiç evlenmedim.Çalıştım antenlerim açık bir şekilde hayat denen en büyük okuldan alabildiģim kadar almaya çalıştım.Bazen yordu bazen bezdirdi ama hep doğru ve temiz kalmaya gayret ettim.Dünyanın en kirli insanların en temiz hayalleri kurduğuna şahit oluyorum.Leş gibi adamların tertemiz kadınlar hayal ettiklerini gördüm.Hayadan yoksun değer yargıları olmayan kadınların beyaz atlı prensler beklediğini..Üzülerek belirtmek isterim ki,Hayat hiç birine o hak etmeden bekledikleri ödülü vermeyecek.Önce nefsimizle olan savaşı kazanalım içimizdeki hayvanı terbiye edelim derim. Dünyayı ancak bu kurtarır.Sevmek ve sevilmek bu Dünyaki en büyük ödül.Şimdi çok seviyorum ve iki haftalık evliyim.Hayatım hep doluydu gezdim tozdum yedim içtim ama kalbim hep boştu..Artık dolu ve yaşamak istediklerimi eşimle beraber hayal ediyorum.Size tavsiyem doğru beklerseniz hayat mutlaka ödüllendirir.Yanlızlık yanlış yaşamaktan çok daha onurlu bir eylemdir.Aramakla bulamazsınız .. O sizi bulur yormayın boşuna yanlış insanlarla kendinizi.Yormayın ki aşk kapıyı çaldığında fark edebilin.Doğru insanı ayırt edebilin.Sevgiler..

Bir Yorum Yazın